قوانین آسوجا
  • تعاریف اصطلاحات آسوجا
اقامتگاه، ملک، ویلا: هرگونه ملک خصوصی که به وسیله‌ی مالک یا نماینده وی در اختیار مهمانان قرار می‌گیرد.
شرکت: ارائه دهنده خدمات اینترنتی آسوجا.
آسوجا: سرویسی که از سوی شرکت کاسپین آسو و بسترهایی که از سمت آن فراهم شده است، ارائه می‌گردد.
کاربر: تمامی افراد اعم از میزبان یا مهمان که به هر نحو از خدمات اینترنتی سامانه آسوجا بهره‌مند می‌شوند یا کلیه افراد از بدو ورودشان به این سامانه اینترنتی.
مهمان، میهمان، مسافر: شخص حقیقی یا حقوقی که وارد فرآیند رزرواسیون اقامتگاه شده است.
میزبان: شخص حقیقی یا حقوقی که مالک یک ملک خصوصی و یا نماینده‌ی وی بوده و ملک موردنظر را جهت بهره‌مندی مهمانان آسوجا از امکانات آن در وبسایت آسوجا ثبت کرده باشد.
حساب کاربری: حسابی که مهمانان و یا میزبانان جهت بهره‌مندی از سرویس‌های آسوجا در وبسایت یا اپلیکیشن آن ایجاد می‌کنند.
رزرو: توافقی رسمی بین میزبان و مهمان که به موجب آن مهمان اجازه‌ی ورود به یک اقامتگاه در مدت زمانی که از پیش تعیین شده، به همراه تعداد افراد مشخص و با شرایطی که کاملاً مطابق قرارداد بوده را دارد.
اعتبار: مبلغی در کیف پول حساب کاربری افراد به منظور استفاده‌ی آن‌ها از سرویس آسوجا.
  • قوانین کلی آسوجا
1- آسوجا در تمامی مراحل فعالیت خود، تابع کلیه قوانین عرفی. شرعی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران است و کلیه کاربرانی که از این وبسایت و کلیه سرویس‌های شرکت توسعه تجارت الکترونیک کاسپین آسو استفاده می‌کنند نیز ملزم به رعایت این قوانین هستند.
2- آسوجا موظف است تا تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات آنلاین به صورت ۲۴ ساعته و شبانه‌روزی به کار گیرد. اما بدیهی‌ست که شرکت مسئول بروز هرگونه مشکل احتمالی اعم از خرابی تجهیزات و قطعی اینترنت نیست و کاربر باید تا رفع مسائل این چنینی صبر به خرج دهد.
3- آسوجا تنها به عنوان یک واسط بین میزبان و مهمان عمل می‌کند و استفاده کاربر میزبان از امکانات وبسایت آسوجا برای اجاره ملک خود، به منزله کارمند یا نماینده‌ی این شرکت بود فرد نیست.
4- استفاده از سرویس‌های آسوجا تنها برای کاربرانی مجاز است که ۱۸ سال تمام داشته باشند.
حق استفاده از تمامی عکس‌هایی که با درج واترمارک آسوجا، در این وبسایت استفاده می‌شوند صرفاً برای این شرکت محفوظ است.
5- آسوجا در تغییر قوانین و مقررات حاکم بر سرویس‌های خود اختیار تام دارد و کاربران برای اطلاع از تغییرات احتمالی آن، ملزم به مطالعه ی دوره‌ای این قوانین هستند. بدیهی است هرگونه استفاده از سرویس‌های آسوجا شامل وبسایت، اپلیکیشن و . . .  به معنی آگاهی کاربر از مطالب بیان شده در این بخش‌ها و موافقت با آن‌هاست.
6- مالکیت اقامتگاهی که در وبسایت آسوجا ثبت می‌شود، متعلق به میزبان است. از این رو اگر ادعایی مبنی بر آن که اقامتگاه ثبت شده در آسوجا متعلق به فرد یا افرادی غیر از آن‌چه در وبسایت ثبت شده، به شرکت ارسال شود، آسوجا پس از اعزام فوری کارشناسان خود و انجام تمامی بررسی‌های حقوقی لازم، و در نهایت در صورت اثبات صحت مسئله، ملک مذکور را به نام مالک اصلی انتقال می‌دهد و کاربر اولیه ملک دیگر نمی‌تواند در این خصوص ادعایی داشته باشد.
7- مالکیت اقامتگاهی که به چندین نماینده جهت اجاره سپرده شده، در سیستم آسوجا منحصر به اولین کسی‌ست که در میان این نمایندگان اقامتگاه را برای اجاره ثبت کرده باشد. حال اگر نماینده‌ی دیگرِ مالک، همان اقامتگاه را با قیمتی پایین‌تر و امکاناتی بهتر از آن چه نماینده‌ی اولی ثبت کرده است، ارائه دهد، آن‌گاه آسوجا می‌تواند پس از انجام بررسی‌های مذکور اقامتگاه را با نام نماینده دوم در وبسایت خود ثبت کند. و از زمان ثبت نام اقامتگاه با نام نماینده دوم، نماینده اول هیچ حقی در مورد آن ملک نخواهد داشت.
8- آسوجا تنها کسی را نماینده مالک یک اقامتگاه می‌داند که به طور مستقیم نمایندگی وی را بر عهده داشته باشد. واسط غیر مستقیم به هیچ عنوان مورد پذیرش شرکت نیست و آسوجا می‌تواند در صورت بروز چنین نمونه‌ای، اقامتگاه را حذف و حساب کاربری فرد را لغو کند.
9- آسوجا می‌تواند در صورتی که نیاز ببیند کارشناسان خود را به منظور بازدید حضوری به محل یک اقامتگاه بفرستد و میزبان هم موظف است به این افراد اجازه بازدید از محل مورد نظر را بدهد.
10-نرخی که در وبسایت آسوجا به عنوان اجاره‌بهای یک ملک ذکر می‌شود، از سوی صاحب ملک یا نماینده‌ی وی که به عنوان میزبان ثبت شده است، تعیین می‌گردد. بنابراین آسوجا هیچ تضمین و یا اختیاری در رابطه با اجاره‌بهای یک ملک ندارد.
11- آسوجا می‌تواند در صورت لغو یک رزرو قطعی شده از سوی میزبان در مدت زمان مشخص شده در مقررات لغو، کل هزینه‌هایی که از مهمان کسب شده را عیناً به حساب وی بازگرداند. و نیز تمام تلاش خود را به کار گیرد تا اقامتگاهی مشابه آن چه مهمان پسندیده بود به وی پیشنهاد دهد.
12- در صورتی که آسوجا مجبور باشد تا یک اقامتگاه را در شرایطی خاص از وبسایت حذف کند، این مسئله پس از اطلاع‌رسانی به هر دو طرف صورت می‌پذیرد و تمام هزینه‌های دریافتی بازپرداخت خواهد شد و بیش از این آسوجا مسئولیتی بر عهده نخواهد داشت.
13- پس از نهایی شدن یک رزرو در صورت بروز هر مشکلی بین میزبان و مهمان درباره‌ی مسائلی چون تاریخ شروع و پایان دوره رزرو، تعداد مهمانان، تعلقات اقامتگاه و مسائلی از این قبیل، سند رزروی که هم در اختیار مهمان و میزبان قرار دارد و هم در اختیار شرکت، تعیین‌کننده خواهد بود.
دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران توسط هیچ فردی امکان‌پذیر نیست و این اطلاعات تنها به صلاحدید مقامات حقوقی و فقط به تصمیم آن‌ها در اختیار‌شان قرار خواهد گرفت.
14- در صورت ارتکاب به جرم و یا اعمال خسارت به اموال از سوی هر یک از کاربران به یک دیگر، کلیه خسارات بر عهده‌ی فرد خاطی بوده و در این زمینه آسوجا هیچ مسئولیتی بر دوش ندارد. در صورتی که این نوع مشکلات سبب زیر سؤال رفتن نام و شهرت شرکت شود، آسوجا از طریق مبادی قانونی اقدام به پیگیری ماجرا خواهد نمود.
15- هر گونه استفاده بی‌جا از نام و آدرس و شماره تماس میزبان یا مهمان جهت هماهنگی‌های بعدی، خلاف مقررات شرکت است و در صورت اطلاع از بروز چنین مشکلی آسوجا حساب کاربری هر دو فرد را باطل خواهد کرد.
16- آسوجا می‌تواند از محتوایی نظیر عکس و فیلم کوتاه از محل اقامتگاه که ممکن است از سوی میزبان یا مهمان برای شرکت ارسال شده باشد، در وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی خود و یا ترویج کسب و کارش استفاده کند.
17- آسوجا از تمامی نظرات و پیشنهاداتی که از سوی کاربران فرستاده می‌شود، استقبال می‌کند و از این نظرات در راستای بهبود کسب و کار خود بهره خواهد گرفت. اما اگر نظر یک کاربر در چارچوب قوانین وبسایت نباشد و یا به هر طریقی محتوایی خلاف شأن و منزلت شرکت و یا هر یک از کاربران آن داشته باشد، بدیهی‌ست آسوجا از درج آن جلوگیری خواهد نمود.
18- آسوجا می‌تواند از انتشار نظراتی که به سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و آدرس‌های اینترنتی غیر ارجاع داده شده‌اند، جلوگیری کند. چرا که این امر خلاف قوانین شرکت است.
  • وظایف کلی کاربران
19- کاربر موظف است تا در همه مراحل استفاده از خدمات آسوجا تابع تمامی قوانین اخلاقی، شرعی و عرفی جمهوری اسلامی ایران باشد. به این ترتیب، کاربر آسوجا اجازه ندارد از هیچ یک از خدمات این سامانه برای انجام هر فعالیتی که خلاف قوانین این کشور باشد استفاده کند. از همین رو استعمال هر نوع مشروبات الکلی و مواد مخدر، حمل سلاح غیرمجاز و یا هر وسیله غیرقانونی دیگر و نیز همراه داشتن حیوانات خانگی غیر مجاز در محیط یک اقامتگاه کاملاً خلاف قوانین آسوجا خواهد بود.
20- کاربر موظف است اطلاعاتی را در سامانه آسوجا ثبت کند که کاملاً صحیح و به روز باشد. لازم به ذکر است که هرگاه آسوجا به عدم صراحت و یا صحت اطلاعات کاربری میزبان یا مهمان پی ببرد، می‌تواند این حساب را باطل و از ادامه‌ی ارائه دادن سرویس به شخص مذکور خودداری کند.
هر کاربر تنها می‌تواند یک حساب کاربری به عنوان مهمان یا میزبان و یا هم میزبان و هم مهمان، به صورت هم‌زمان، داشته باشد.
21- کاربر موظف است تا هنگام ثبت درخواست خود، فرم مربوطه را به دقت و صحت پر کند. در صورتی که اطلاعات وارد شده در وبسایت ناقص و یا نادرست باشند، آسوجا می تواند تا زمان تکمیل یا تصحیح اطلاعات از ارائه‌ی خدمات خود جلوگیری کند.
کاربر موظف است تا پیش از پرداخت هزینه برآورد شده‌ی داخل فاکتور، کلیه اطلاعات درون آن را به دقت مطالعه کند. زیرا صدور دوباره فاکتور نیازمند بررسی و زمان بیش‌تر از سوی شرکت و بالطبع صرف زمان کاربر است.
22- اگر کاربر مهمان پس از ارسال درخواست رزرو و قبول آن از سوی میزبان، درخواست خود را لغو کند و اگر کاربر میزبان پس از پذیرش درخواست رزرو، رزرو مهمان را لغو کند، آن‌گاه آسوجا می‌تواند به تشخیص خود، افراد خاطی را به صورت نقدی یا غیر نقدی جریمه کند. چرا که این امر بی‌شک موجب ایجاد خلل در نام شرکت و نیز فرآیند کار آن می‌شود.
23- کاربر موظف است تا پیش از ثبت درخواست و یا تأیید آن کلیه شرایط لغو رزرو را به خوبی مطالعه نماید تا در صورت لغو درخواست و دریافت هزینه‌ی احتمالی، شبهه‌ای برای وی به وجود نیاید.
24- کاربر موظف است تا اقامتگاهی را به عنوان میزبان ثبت کند که یا قانوناً مالک آن است یا اختیار اجاره آن بر وی محول شده و یا نماینده قانونی مالک و یا مالکین آن است. در غیر این صورت اگر اقامتگاهی بدون اطلاع و کسب اجازه‌ی مالک آن از طریق این وبسایت اجاره داده شود، آسوجا در پیگیری حقوقی امر اختیار تام خواهد داشت.
25- کاربر موظف است کلیه پرداختی یا دریافتی‌های مالی و پولی خود را تنها در چارچوب وبسایت و زیر نظر قوانین آسوجا انجام دهد. بنابراین تمامی توافقاتی که درباره‌ی پرداخت بخشی از اجاره‌بها یا تمام آن بین مهمان و میزبان صورت گیرد، خلاف قوانین شرکت است و آسوجا هیچ مسئولیتی در قبال پیامدهای احتمالی چنین رویکردی نخواهد داشت.
26- کاربر موظف است تا تنها در مواقع ضروری از شماره تماس مهمان یا میزبان استفاده کند. بنابراین هر استفاده‌ی غیرقانونی و ایجاد مزاحمت از این طریق خلاف قوانین شرکت بوده و آسوجا در صورت بروز چنین مشکلی می‌تواند از طرق قانونی به حل ماجرا مبادرت ورزد.
27- کاربر می‌پذیرد که بخش نظرات، جای پرسش و پاسخ نیست. بلکه شرکت تنها موظف است به سؤالاتی پاسخ دهد که در بخش پرسش و پاسخ ثبت شوند. بنابراین پیشنهاد می‌شود تا کلیه سؤالات در بخش مربوطه یعنی بخش پرسش و پاسخ ثبت شوند و در صورت وجود هرگونه ابهام، با بخش تماس با ما ارتباط برقرار گردد.
28- کاربر می‌پذیرد که بخش نظرات تنها به نقد و بررسی اقامتگاهی که وی در آن اسکان گزیده مربوط است. از این رو نظراتی که درباره‌ی وبسایت در این بخش نوشته شوند منتشر نخواهند شد و کاربر می‌تواند به جای این کار، با استفاده از بخش تماس با ما، مستقیماً مراتب را به کارشناسان شرکت گزارش دهد تا در اسرع وقت مسئله مذکور مورد رسیدگی  قرار گیرد.
کاربران می‌توانند تا در صورت ایجاد هر ابهامی از طریق روش‌های نام برده و امکان‌پذیر در بخش تماس با ما، با شرکت ارتباط برقرار کنند.
29- کاربر می‌پذیرد که آسوجا تنها به عنوان یک واسط بین میزبان و مهمان عمل می‌کند و از همین‌رو هیچ مسئولیتی در قبال ارائه خدمات اقامتگاه را بر عهده ندارد. آسوجا مالک یا نماینده مالک هیچ یک از اقامتگاه‌هایی که در وبسایت توسط کاربران به ثبت می‌رسد، نیست و هیچ‌گونه دخل و تصرفی هم در آن ندارد. به همین دلیل بدیهی‌ست که آماده‌سازی، تخلیه، مدیریت و نظافت اقامتگاه‌های ذکر شده بر عهده آسوجا نباشد. مهمان برای رزرو یک اقامتگاه، از طریق آسوجا درخواستی را برای میزبان می‌فرستد و میزبان می‌تواند این درخواست را رد کند یا بپذیرد. به این ترتیب آسوجا تنها نقش یک واسط را ایفا می‌کند و وظیفه‌ای برای کنترل هیچ‌کدام از رفتارهای کاربران خود بر دوش ندارد.

 
  • وظایف مهمان
30- مهمان می‌پذیرد تا هنگام ورود به یک اقامتگاه کلیه مدارک شناسایی اعم از کارت ملی و مدارک محرمیت زوجین را با خود به همراه داشته باشد. در غیر این صورت، میزبان می‌تواند رزرو را لغو و طبق مقررات لغو رزرو با مهمان رفتار کند.
31- مهمان موظف است یک اقامتگاه را تنها برای خود و همراهان‌اش رزرو کند؛ رزرو یک اقامتگاه برای افراد دیگری غیر از شخص کاربر خلاف مقررات آسوجاست.
32- مهمان موظف است تا در روز و ساعتی که در سایت رزرو کرده است به اقامتگاه مراجعه کند. در صورتی که مهمان پس از رزرو و طی تمامی مراحل آن در محل اقامتگاه حاضر نشود، اقامتگاه هم چنان تحت اجاره‌ی ایشان باقی می‌ماند و هیچ هزینه‌ای هم بازگردانده نمی‌شود.
33- مهمان موظف است تا اقامتگاه را در تاریخ مشخص شده و پس از اتمام رزرو ترک کند. در صورتی که مهمان بدون موافقت و جلب رضایت میزبان، نسبت به اسکان در اقامتگاه اصرار ورزد، میزبان می‌تواند تا دو برابر اجاره‌بهای روزهای رزرو شده پیشین را از وی اخذ کند و به روش‌های قانونی برای تخلیه ملک خود دست بزند. در این میان هزینه هرگونه ضرر و زیان احتمالی بر عهده‌ی مهمان خواهد بود.
34- مهمان موظف است اقامتگاه را به همان صورتی که تحویل گرفته است، تخلیه کرده و به میزبان تحویل دهد. در صورت بروز هر گونه خسارت به محل اقامتگاه یا وسایل و متعلقات آن، چه از سوی خود مهمان چه از سوی همراهان‌اش، مهمان موظف است هزینه مربوطه را پرداخت نماید.
مهمان می‌پذیرد که اجاره‌بهای یک اقامتگاه می تواند برحسب یک فصل و یا مناسبات و تعطیلات خاص تغییر کند.
35- مهمان موظف است هزینه‌ی اجاره‌بها را عیناً پیش از آغاز اسکان خود در اقامتگاه پرداخت کند و در صورت ایجاد هر گونه مشکلات ارتباطی و یا نرم‌افزاری این پرداخت از روش‌هایی که شرکت تعیین می‌کند صورت خواهد پذیرفت. در غیر این‌صورت هزینه رزرو اقامتگاه برای آسوجا کاملاً محفوظ است.
36- مهمان موظف است تا نظر خود درباره‌ی یک اقامتگاه را پس از اتمام دوره‌ی رزرو و با در نظر گرفتن تمامی نقاط قوت و ضعف آن و در کمال صحت و درستی بنویسد. هرگونه مبالغه، در این زمینه از نظر آسوجا پذیرفته نیست.
  • وظایف میزبان
37- میزبان موظف است تا پیش از استقرار مهمان در اقامتگاه، مدارک شناسایی وی اعم از کارت ملی و مدارک محرمیت زوجین همراه را کنترل کند. در صورتی که مدارک نام برده همراه مهمان نباشد و یا مهمان از ارائه‌ی آن‌ها سر باز زند، میزبان می‌تواند رزرو را لغو و طبق مقررات لغو رزرو با مهمان رفتار کند. اما اگر میزبان در کنترل این مورد کوتاهی نماید، آسوجا می‌تواند طبق مقررات با وی برخورد نماید.
38- میزبان موظف است تا دقیقاً همان اقامتگاهی را در اختیار مهمان قرار دهد، که وی در داخل وبسایت رزرو کرده‌است. در صورت مغایرت اقامتگاه با آن چه در آگهی ثبت شده، کلیه خسارات بر عهده‌ی شخص میزبان خواهد بود.
39- میزبان موظف است تا پیش از ورود مهمان به محل اقامت، آماده‌سازی اقامتگاه موردنظر را انجام دهد تا به محض ورود مهمان، اسکان وی مهیا شود. اما اگر میزبان پس از طی تمامی مراحل رزرو در محل تحویل اقامتگاه حضور پیدا نکند، نه تنها تمامی هزینه‌های اقامتگاه به مهمان بازگردانده می‌شود بلکه میزبان مسئول کلیه ضرر و زیان احتمالی مهمان هم خواهد بود. از طرف دیگر، در صورت بروز چنین مشکلی، آسوجا مختار است برای میزبان جریمه‌های نقدی یا غیر نقدی بیندیشد و حساب کاربری وی را تعلیق نماید چرا که این نوع مسائل به نام و اعتبار شرکت آسیب خواهند رساند.
40- میزبان موظف است تنها هزینه‌ای را در چارچوب وبسایت و از طریق روش‌های پرداخت الکترونیک به روز آن انجام دهد که در آسوجا ذکر شده است. بنابراین دریافت هر گونه هزینه‌ی مازاد براجاره‌بهای قید شده از مهمان کاملاً خلاف قوانین آسوجاست. البته باید توجه داشت که هر هزینه‌ای ورای اجاره‌بهای اقامتگاه، اعم از هزینه‌ی سرویس صبحانه/ نهار/ شام/ تهیه سوغات و... جدای از هزینه‌ی اقامتگاه است و مسئولیت کیفیت، رضایت و یا عدم رضایت از آن‌ها به هیچ عنوان بر عهده‌ی آسوجا نیست.
41- میزبان موظف است تا در مدت زمانی معین به درخواست رزرو مهمان پاسخ دهد. در صورت پذیرش درخواست رزرو و تکمیل فرآیند رزرواسیون از سمت مهمان، کل هزینه‌ی رزرو طی مدت زمانی که در مقرارات پرداخت تعریف شده است، به حساب میزبان واریز می‌شود. اما در صورت عدم پاسخ‌گویی میزبان به درخواست رزرو مهمان، مبلغ پیش‌پرداخت مهمان تمام و کمال به حساب مهمان باز می‌گردد.
42- میزبان می‌پذیرد تا ایمنی اقامتگاه را برقرار و مجوزهای لازم جهت اجاره کوتاه‌مدت آن را از نهادهای مربوطه کسب کند و در این زمینه آسوجا هیچ مسئولیتی بر عهده ندارد.
  • شرایط و قوانین لغو رزرو

لغو رزرو در روزهای عادی
1- در صورتی که از زمان لغو رزرو تا تاریخ ورود مهمان به اقامتگاه بیش از یک هفته مانده باشد تمام هزینه پرداخت شده به مهمان بازگشت داده خواهد شد.
2- در صورتی که از زمان لغو رزرو تا تاریخ ورود مهمان به اقامتگاه بین 7 تا 3 روز مانده باشد اجاره شب اول کسر و مبلغ باقیمانده به مهمان بازگشت داده خواهد شد.
*پرداخت هزینه به چهار روز کاری زمان نیاز دارد.
3- در صورت لغو رزرو در کمتر از 72 ساعت قبل از زمان تحویل هیچ مبلغی به مهمان برگشت داده نمی‌شود.
لغو رزرو در روزهای اوج سفر
در صورت لغو رزرو در روزهای اوج سفر هیچ مبلغی به مهمان بازگشت داده نمی‌شود.
*روزهای اوج سفر تعطیلات نوروز، تعطیلات نیمه خرداد و روزهایی از تقویم است که دو یا چند روز تعطیلی متوالی وجود دارد.